„Mindset” kobiety przedsiębiorczej – czyli sukces zaczyna się w głowie
Przedsiębiorczość musi opierać się na pracowitości i nastawieniu na samorozwój, działanie z misją. Jednak, żeby być nie tylko przedsiębiorczym, ale też szczęśliwym, nie możemy zapominać o harmonii między życiem prywatnym, rodzinnym i zawodowym.
Jak uczestniczki tego stolika opisały kobietę przedsiębiorczą?
Uporządkowana (warto zacząć od planu dnia), ale unikać pedantyzmu - on zabija kreatywność.
Ma inicjatywę – może zmienić świat wokół siebie.
Działa z poczuciem misji i zgodnie z wartościami, które wyznaje.
Umie ustalać priorytety i delegować zadania.
Konkretna – nie traci czasu i …
…. sprytna – organizuje czas tak, żeby starczyło go na wszystko co ważne.
A co jeśli obawiamy się ryzyka, porażki? Dla kobiety przedsiębiorczej trudności to szansa, żeby coś odkryć, czegoś się o sobie dowiedzieć i nabrać odpowiedniego dystansu.
A zatem, słowami naszych uczestniczek:
„nie rozważam przeszłości, wyciągam wnioski, rozwijam się a nie szkolę”
„przy podejmowaniu decyzji skupię się na mocnych stronach, a nie na tym, czego mi brakuje”
„odważ się marzyć”
Wartości kompasem w życiu zawodowym
Wartości, czyli to czym kierujemy się w życiu i co jest dla nas ważne, mogą być różne dla każdej z nas i różnie je opisujemy.
Podstawą jest określenie, jakie są moje wartości; które z nich są dla mnie niezbędne, najważniejsze? – z pomocą może przyjść stworzenie koła wartości.
A jak moje wartości komunikować na zewnątrz, zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych? Przydatnym narzędziem do dawania feedback’u może być tzw. FUKO(Z): Fakty, Uczucia, Konsekwencje, Oczekiwania, Zasady.
Jakkolwiek teoretyczne narzędzia mogą być bardzo pomocne, życie zgodnie z naszymi wartościami może okazać się prawdziwym wyzwaniem, i to zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy. Mentorki przekonywały nas jednak, że warto je odważnie podejmować!
Jak się okazuje, taka spójność wewnętrzna i podążanie za kierunkiem ustalonych wartości jest bardzo ważna: zapobiega frustracji, pozwala zachować poczucie własnej wartości i szacunku do siebie samego, a w konsekwencji – jest tym, co powinno budzić też szacunek w naszym otoczeniu.
Jak w kilku słowach podsumować stolik nr II?:
„Odważna komunikacja”, „samoświadomość”, „koło wartości”, „FUKO(Z)”, „warto żyć zgodnie z wartościami.”
Kobieta Lider. Zarządzanie zespołem. Organizacja
Temat bycia liderem niezmiennie cieszy się dużą popularnością, i dobrze, bo chociaż historycznie kobiety na stanowiskach zarządczych miały późniejszy start, mogą wnieść wiele dobrego do stylu zarządzania w organizacji i to bez konieczności naśladowania mężczyzn!
Taki był jeden z wniosków spotkania stolikowego, które rozpoczęło się od podkreślenia zalet pracy w zespole. Odpowiedzialnością lidera jest, aby zespół realizując wspólne cele, dawał szansę rozwoju każdemu z członków. Bo wspólnie można dojść do lepszych i bardziej różnorodnych rozwiązań, ale tylko, jeśli każdy czuje się odpowiedzialny i ma szansę współuczestniczyć w sukcesie (lub uczyć się na błędach).
Rola lidera niesie ze sobą wiele wyzwań, i nie tylko merytorycznych – ważnym zadaniem jest rozwiązywanie konfliktów wewnątrz zespołu i budowanie relacji. Budowanie zespołu nie ogranicza się bowiem do wyboru kompetencji i wzmacniania silnych stron każdego z pracowników, ale wymaga też tworzenia więzi i dobrych relacji, bo zespół to przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą.
Hasła tego stolika:
„Budować relacje i zaufanie”
„otwartość i transparentność”
„Człowiek może upaść, ale jak upadnie to niech coś pozbiera z podłogi”
„Być sobą i nie udawać faceta ;)”
„DA SIĘ!”